Standart dışında kalan objektif türleri

Popüler ve piyasa objektiflerinin dışında kullanışlı ve sıradışı bazı lens türlerini kısaca inceleyelim.

lensbaby

lensbaby örnek

Lensbaby: Bu kendine has tarzı olan hafif lens, netlemeyi konu üzerine bölgesel bir biçimde yerleştirerek yaratıcı sonuçlar alabilmenizi sağlayan esnek bir gövde yapısına sahiptir. Çok sayıda çeşidi olan bu ürünün her birisi iyi kalitede sonuçlar veriyor. Uygun fiyatlı spark, karmaşık yapılı edge ve pahalı composer pro II gibi modelleri piyasada mevcuttur.pankace lens

Pancake lensler: Seyahat edenler için üretilen bu küçük ve hafif lenslerin boyutunun minimumda kalabilmesi için yapısı basit bir optik tasarıma sahiptir. Bu tür lensler genellikle geniş açı yada standart odak aralığında üretiliyorlar.

toy camera lenstoy camera

Toy Kamera Lensler: Holga firması tarafından popüler hale getirilen bu oyuncak kamera lensleri verdikleri bulanık ve keskinliği düşük sonuçlar sayesinde çok sevildiler. Bu etkiyi sevenler için çok sayıda ucuz ve eğlenceli ürünler bulmanız mümkün.

tilt shift lens

perspektif

Tilt/shift lensler: Odak düzlemini değiştirebilen bu lensler yönü kontrol ediyor ve alan derinliğini genişletiyorlar. Daha çok profesyonel mimari fotoğrafçılar tarafından tercih edilen bu lenslerin en önemli özelliği ise perspektif düzeltmesidir.

mirror lens

mirror lens sample

Ayna lensler: Akıllı bir ayna tasarımının kullanıldığı bu lensler nispeten küçük ve hafif bir gövdede süper tele-foto lenslerin gücünü verebilirler. Çoğu 500 – 600 mm odak uzunluğuna sahiplerdir. Sabit diyaframlı ve manuel fokus lenslerdir. Bazen yeterli kalitede sonuç üretebiliyorlar.

Işığınız bol olsun…