Evde Kaldığımız Bu Günlerde Fotoğraf Adına Neler Yapılabilir? 2


Malum korona virüs karantinasının fotoğrafçılık hayatımıza büyük etkileri oldu. Tabii ki sağlığımız her şeyden daha önemli ve bu dönem de evde kalarak hayatımızı devam ettirmeliyiz. Fakat fotoğraf adına evimiz de yapabileceğimiz birçok fotoğraf tekniği veya deneysel fotoğrafçılık da mümkün. Hem fotoğrafçılıktan kopmamak, hem hobimizi devam ettirmek, hem zamanımızı daha yararlı  kullanmak adına size bir fotoğraf tekniğinden bahis edeceğim. Bu arada da fotoğraf makinemizi elimize almamız da çok yararlı olacaktır. Evde uygulayabileceğimiz en eğlenceli çekim tekniklerinden biri  flaşla çekim tekniğidir. Bu aynı zamanda bir stock fotoğrafçılığıdır.

Gerekli ekipmanlar fotoğraf makinesi, 50 mm ve daha altında sabit odaklı veya değişken odaklı objektifler(lens), kumanda(tercihe bağlı), Flaş(hızı en az 1/200 saniye çalışma hızında), beyaz fon veya beyaz duvar.  Öncelikle bir senaryo belirlemeliyiz. Senaryomuz su dolu bir bardağın içine düşen limon veya buz parçası olsun.

  1. Makine ayarları iso 400, F5,6 – F/8 diyafram aralığı, otomatik beyaz ayarı, genel ışık ölçümü, el kumandası, enstantene öncelikli mod(tv,s en az 1/200 en çok 1/250), Flaş(birincil perde(first curtain)

  2. Adım: Bardağımızı su ile dolduralım.
  3. Adım: Fotoğraf makinemizi tripot üzerine oturtarak, bardağın karşısına denk getirip kadrajımızı yukarıdaki fotoğraf da ki duruma getirip, netleyip lensimizi manuel düğmesinden sabitleyelim.
  4. Adım: El kumandamızı takıp deklanşörü aktif hale getirmeden önce tepe flaşımızı makine üstünden veya kendi ayağı üzerinde yandan kadraja doğru konumlandıralım.
  5. Adım: Buz veya limon parçasını bardağın üstünden içine doğru elimiz kadraja girmeyecek şekilde bırakırken deklanşöre basalım. Bir kaç deneme gerektirecek olan bu çekim kolay gözükse de zaman alabilir. Sabır
  6. Adım: Eğer raw çekim yaparsak daha sonra bir kaç müdahale ile fotoğraf da ki bazı problemleri ışığı ve kontrastı ile oynayarak daha iyi hale getirebiliriz.

Kolay gelsin fotoğraf la kalın.