Evde Kaldığımız Bu Günlerde Fotoğraf Adına Neler Yapılabilir?


Malum korona virüs karantinasının fotoğrafçılık hayatımıza büyük etkileri oldu. Tabii ki sağlığımız her şeyden daha önemli ve bu dönem de evde kalarak hayatımızı devam ettirmeliyiz. Fakat fotoğraf adına evimiz de yapabileceğimiz birçok fotoğraf tekniği veya deneysel fotoğrafçılık da mümkün. Hem fotoğrafçılıktan kopmamak, hem hobimizi devam ettirmek, hem zamanımızı daha yararlı  kullanmak adına size bir fotoğraf tekniğinden bahis edeceğim. Bu arada da fotoğraf makinemizi elimize almamız da çok yararlı olacaktır. Evde uygulayabileceğimiz en eğlenceli çekim tekniklerinden biri  ışıkla boyama tekniğidir. 

Gerekli ekipmanlar fotoğraf makinesi, 50 mm ve daha altında sabit odaklı veya değişken odaklı objektifler(lens), küçük ışık kaynakları fener, mum gibi, kumanda(tercihe bağlı), ip misina(varsa), siyah fon veya koyu duvar, perde.  Öncelikle bir senaryo belirlemeliyiz. Senaryomuz bir bardağın veya kadehin etrafında dönen bir ışık olsun.

isikla boyama

 

 1. Makine ayarları tercihen iso 100, F/11 – F16 diyafram aralığı, otomatik beyaz ayarı, genel ışık ölçümü, el kumandası kullanacağımızdan çekim modu Bulb.

 2. Adım: Kadehimizi açık renk çay ile dolduralım.
 3. Adım: El Fenerimiz e bir ip veya misina bağlayalım yaklaşık 50 cm yeterli olacaktır. Fenerin ışığı veren ön kısmını bir karton parçası ile (kibrit kutusundan yararlanabilirsiniz) ışığın sadece yan kısmından az bir ışık çıkacak hale getirelim.
 4. Adım: Mümkünse kadehe üstten nokta ışık uygulayalım. Bu adım kadehin içindeki sıvının daha güzel parlaması için.
 5. Adım: Kadehimizi düz bir zemine oturtup arka ve alt fonunu aynı renk tutalım siyah veya gri fon güzel gözükecektir.
 6. Adım: Fotoğraf makinemizi tripot üzerine oturtarak, kadehin karşısına denk getirip kadrajımızı yukarıdaki fotoğraf da ki duruma getirip, netleyip lensimizi manuel düğmesinden sabitleyelim.
 7. Adım: Tüm ışıkları söndürelim mümkünse gece vakti veya tamamen karanlık bir odada olmalıyız ki 4 -5 saniye sürecek fotoğraf çekimi ışık patlaması omadan mümkün olsun. 
 8. Adım: El kumandamızı takıp deklanşörü aktif hale getirmeden önce fenerimizi kadehin üstünden tutarak çevresinde döndürmeye başlayalım.
 9. Adım: El kumanda düğmesine basarak çekimi başlatalım. Döndürme esnasında kadehin alt tarafından başlayıp bir veya iki tur attırdıktan sonra el fenerini kadehin içine sokup hızlıca geri çekip el fenerini tamamen kadraj dan çıkaralım.
 10. Adım: Bir kaç deneme gerektirecek olan bu çekim yaklaşıp 3 ile 5 saniye sürecektir.
 11. Adım: Eğer raw çekim yaparsak daha sonra bir kaç müdahale ile fotoğraf da ki bazı problemleri ışığı ve kontrastı ile oynayarak daha iyi hale getirebiliriz.

Kolay gelsin fotoğraf la kalın

ışıkla boyama photofocus