Diyoptri Ayarı Nedir, Nasıl Yapılır?

Gözümüz ile vizörün buluştuğu noktada netliği ayarlamamızı sağlayacak sisteme diyoptri veya diopter denir. Amatör fotoğrafçılığa başlayanlar fotoğrafın nasıl çekileceğinden ziyade, öncelik olarak makinesinin özelliklerini iyi bilmelidirler. Diopter, kadrajın netliğini kendi gözlerinize uyacak şekilde ayarlamanızı sağlar.

Diopter kelime anlamı olarak ışığı kırma derecesidir. Gözlük mercekleri için kullanılan güç birimidir. Daha çok ince kenarlı merceklerin yakınsamasını belirtmekte kullanılır. Bu terim Fransız oftalmolog Felix Monoyer tarafından 1872’de ortaya atılmıştır. 

Diyoptri ayarını nasıl yapacağız?

Vizör içerisinde bulunan optik elemanın ayarını, vizör lastiğinin sağ kısmına konuşlandırılmış olan minik kadranı kullanılarak yapabiliriz.

Gözlük ile fotoğraf çekmekten sıkılıyorsanız ve görme işlevini düzgün gerçekleştirmek için mecburen gözlük kullanıyorsanız ve ben bu kareyi keşke gözlüğümü kullanmadan da net çekebilseydim? Diyorsanız eğer; diyoptri ayarı burada kurtarıcımız oluyor. Gözlüksüz konumdayken vizörden baktığınızda, flu bir görüntü ile karşılaşırsınız. Fakat diyoptri ayar tekerleğini sağ veya sol konuma çevirdiğinizde, cam gibi bir görüntü elde edersiniz.

Fabrika çıkışında üretici tarafından bu ayar, normal görüş açısına göre ayarlanmış olarak gelmektedir. Yani gözümüz ekstra bir araçsız (lens, gözlük) ise herhangi bir ayar yapmak söz konusu değildir. Fakat gözlük kullanıyor ve gözlüksüz de net görerek fotoğraf çekmek istiyorsanız, yukarıda belirttiğimiz hususları gerçekleştirmeniz kurtarıcı olacaktır.

Diyoptri ayarı esnasında objektifin ön kapağının açık olması, netlemeyi otomatik kullanıyorsanız objektif üzerinde bulunan AF&MF anahtarının AF konumunda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bununla beraber gözlüksüz yaptığınız ayar; gözlüğünüzü taktığınızdan sonra araya giren camdan dolayı bulanıklaşacağından, tekrar ayar yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Diopter ayarı sadece kadrajın odağını kontrol eder, kamera merceğinin odağını değiştirmez. Fotoğraf makinenizi çantadan her çıkardığınızda mutlaka dioptri ayarına mutlaka bakınız çanta kapağı ve kenarlarına takılıp bozulabilir ve fotoğrafla kalmayı unutmayın ışığınız bol fotoğraflarınız net olsun.