%100 görüş alanı için Live View Kullanmak

Yeni nesil dslr fotoğraf makinelerinde bulunan bir özelliktir. Kısaca fotoğraf çekerken kullanıcıyı vizör den bakma mecburiyetinden kurtaran, bir nevi kompakt makine kullanıyormuş gibi fotoğraf çekmenize imkan sağlayan teknolojidir.

Profesyonel seviyesinde olmayan dijital slr fotoğraf makinelerinin büyük bir kısmı çekim sırasında sahnenin yalnızca %95’lik kısmını görmenizi sağlar. Bu yüzden çekim sırasında kenarlara denk gelen kısımları göremezsiniz ve fotoğraflarınızın kenarlarında istenmeyen objeler kadrajınız da kalır.

Bunun temel nedeni giriş seviyesi makineler de aynadan vizöre görüntüyü yansıtırken daha ucuz bir sistem olan penta-mirror kullanılmasıdır. Daha pahalı ve profesyonel olan Penta-prizma sistemi sadece üst seviye dslr makinelerde kullanılır ve vizör de %100 görüş sağlar.

Bu sorunu çözebilmek ve daha güvenilir bir kompozisyon yapabilmek için kameranızın Live View(Canlı Görüntü) özelliğini kullanmak gereklidir. Bu sayede sahneyi hiç kesintisiz %100 olarak görebilirsiniz. Ancak Live View kullanmanın da avantaj ve dezavantaj larını bilmek gerekir.

canlı görüntü photofocus

      Live View avantajları

  • Vizörden bakmanın zor olduğu anlarda yardımcı olur.
  • Live View in lcd ekranınızda gösterdiği görüntü kadrajınızın %100 lük bölümünü kaplar. Dslr daki vizörde ki yaklaşık % 5 lik kayıplar ortadan kalkar kadraj seçiminiz birebir hatasız olur.
  • Live View de çok daha iyi manuel netleme sağlanır büyüteç özelliği cisimleri rahat netlemenizi sağlar.
  • Fotoğrafı çekerken Lcd ekrandaki bilgiler fotoğrafınızın daha iyi olması için yardımcı olur mesela ışık yoğunluğunu gösteren histogram fotoğrafı çekmeden ışığı en iyi haline getirmenizi sağlayabilir.
  • Ayrıca altın oran ve ufuk çizgisi gibi yardımcı ögeler rahat kullanılır.

     Dez avantajları

  • Bilinen en büyük dezavantajı pilinizi hızlı tüketmesidir.
  • Işık ölçümünde hassasiyet bazen istendiği gibi olmaz.

live view

Fotoğrafla ilgilenen kişiler tarafından gerekli olup olmadığı da tartışılmaktadır; bazıları bu özelliğin kalabalıkta yüksekten fotoğraf çekmek zorunda olduğunuz durumlarda çok yararlı olacağı için bu durumu desteklerken bir diğer kesim de gereksiz bir teknoloji olduğunu, amatör ruha olumsuz etkisi olduğunu düşünmektedir.

Şahsen tripod kullandığımda her zaman live view kullanırım. Özellikle ufuk çizgisi hassasiyetim ve uzun pozlama tekniği merakım beni çok sık live view kullanma durumunda bırakmıştır. Bu özellik çoğu fotoğrafçı gibi benim içinde vazgeçilmezdir.

Işığınız bol olsun.