Dslr Fotoğraf Makinelerinde Otomatik Sahne Modlarını Kısaca Hatırlayalım…

OTOMATİK MOD: Bu çekim modun da her şeyi fotoğraf makinemiz yapar. Bize sadece kadrajı ayarlayıp deklanşöre basmak kalır.

PORTRE MODU: Bu çekim modun da ise fotoğraf makinemiz diyaframı açabildiği kadar açar. (küçük f değerlerine getirir.) Böylelikle ön taraf net arka taraf bulanık olur ve istenen net alan derinliği sağlanır.

MANZARA MODU: Bu çekim modun da ise fotoğraf makinemiz diyaframı kısabildiği kadar kısar.( büyük f değerlerine ulaşılır.) Böylelikle fotoğraf içinde daha fazla alan net olur.

MAKRO MODU: Bu çekim modun da ise fotoğraf makinemiz diyaframı orta bir değerde tutar. Çektiğimiz fotoğrafta hem netlik fazla olur hem de arka plan netsiz bir görünüm kazanır. Böylelikle obje ön plana çıkmış olur.

SPOR ÇEKİM MODU: Spor Çekim modun da ise fotoğraf makinemiz enstantaneyi ışığa uygun olarak en yüksek değerde tutmaya çalışır. Böylelikle hareketi dondurmak mümkün olur.

GECE ÇEKİM MODU: Gece Çekim modun da ise fotoğraf makinemiz estantaneyi düşük değerde tutmaya çalışır. Böylelikle uzun pozlama yapmamıza yardımcı olur.

FLAŞSIZ ÇEKİM MODU: Ortam ne kadar karanlık olursa olsun flaşı kullanmayan çekim modudur. Bu tarz durumlarda enstantaneyi düşüreceği için tripodla çekim yapmak en yararlısıdır.

Fotoğrafla Kalın…