Fotoğraf makinemiz deki EXIF bilgisi nedir?

EXIF kelimesi İngilizce bir kısaltma kelimedir. Aslen Exchangeable Image File teriminin kısaltmasıdır. Çekmiş olduğumuz fotoğraflar ister raw ister jpeg olsun beraberinde fotoğrafa dair bazı bilgileri de yanında kayıt eder. Bu bilgiler her fotoğraf için ayrıca oluşturulur.

EXIF telif hakları bilgisi olan(copyright), çekim günü ve zamanı,  makine marka modeli, objektif marka modeli, iso hızı, enstantane hızı, diyafram aralığı, ölçüm ve netleme modları, beyaz ayarı, odak uzaklığı, netlenmiş odağın uzaklığı, varsa flaş kullanımı, varsa gps koordinatları (global positioning system- Küresel yer belirleme sistemi), varsa rakım(denizden yükseklik) gibi bilgilerden oluşmaktadır.

EXIF bilgilerinin en iyi yanı dosya adını değiştirmiş olsanız ya da dosyayı bir kaç kere başka bilgisayar veya hafızalara transfer etmiş olsanız da, hatta dosya değiştirme tarihi değişse bile EXIF bilgisindeki fotoğraf çekim tarihi ve saati değişmemesidir. Dolayısı ile fotoğrafınızın  ne zaman çekildiğini her daim bilebilirsiniz.

EXIF bilgisi ne işe yarar?

Fotoğraf yarışmalarında bu bilgilere çokça ihtiyaç duyulur. Bazen de  Sosyal medyada fotoğrafların paylaşımı kadarda Exif değerlerinin de belirtilmesi, izleyen diğer fotoğrafçıların teknik bilgiden haberdar olması için önemli olabilir. Fakat unutmayalım ki aynı yerde aynı zamanda aynı ışık olmayacağından taklit edilerek bir noktaya varmak zordur, fikir verir ama fotoğraf da tecrübe şarttır.

Bizler eğitimlerde fotoğraf okuma yaparken en son olarak exif bilgilerine bakarak yeni fotoğrafçıların fikir edinmesi ve bilinçli fotoğraf çekmeleri için bir yardımcı araç olarak kullanıyoruz.

Ayrıca fotoğraf çekim esnasında da herkese yardımcı olabilecek durumlarda olur. Iso’yu çok mu arttırmışım? Diyafram acaba daha mı kısık olsa? gibi bize deneyimlerde yardımcı olabilir.

EXIF bilgilerine tüm fotoğraf işleme yazılımları ya da arşivleme programlarında bakılabilir. EXIF bilgilerine file info, image info ya da dosya bilgisi gibi menülerden ulaşmak mümkündür.

Arşivleme sırasında da bazı programlarda EXIF bilgileri size büyük avantaj sağlayabilir. Mesela Aynı odak uzaklığı ile çekilmiş fotoğrafları, aynı enstantane ile çekilmiş fotoğrafları veya belirli diyafram aralıklarını ayırt etmek veya dosyalamak için kullanılabilir.

EXIF bilgileri için fotoğraf makinenizde telif hakları bilgisi(Copyright info) bölümüne mutlaka isim soyadınızı yazınız. Kolaylıkla değiştirilemeyen bu bilgi size şu an olmasa da ileride lazım olabilir.

Işığınız bol olsun…