Fotoğraf makinemizin performansından tam olarak faydalanmak


Şöyle düşünebilirsiniz makinem niye tam performans çalışmasın ki? Neyi eksik ki? Bir kaç önemli nokta makinemizi maalesef kısıtlıyor, kullanım kılavuzu veya reklamlarında bulunan özellikleri tam olarak yerine getiremiyor. Bunlar neler mi gelin beraber bakalım.

Fotoğraf makinemizin performansını etkileyen en önemli ögelerden biri hafıza kartlarıdır. Hafıza kartları çoğu amatör fotoğrafçının önemsemediği bir konudur. Fotoğraf makinesi alındıktan sonra şuna bir de hafıza kartı ver diye satıcılara konuştuğumuz bu önemsiz gözüken parça esasen makinemizin tüm performansını belirler.

Hafıza kartları 2 farklı özellik içerir. Hafızanın ne kadar olduğu ve bu hafızayı içeren kartın ne kadar hızlı veri alışverişi yaptığıdır. Hafızanın ne kadar olduğu çok önemli değil belki ama veri hızı yani kaç mega bit hıza sahip olduğu çok önemlidir. Örneğin fotoğraf makineniz saniye de 5 kare hıza sahip(5 fps)  hafıza kartı hızınız düşükse 5 kare hız bir saniye veya 2 saniye çalışır daha sonra bunları hafızaya yazmak için zaman gerekir ve makineniz tıkanır durur bekler ta ki tüm verileri yazana kadar. Bu arada fotoğraf kaçar gider, özellikle hareket,spor fotoğraflarında  sizi bir hayli sinirlendirir. Yada yüksek iso veya uzun pozlama çekimlerinde veri çoğalır ve yine beklemeler başlar. Çekim sonrası eve geliriz bilgisayarımıza fotoğrafları yüklemek isteriz GB’ lar dolusu veri, ve bekleme yine başlar 30 veya 45 MB/s bir hafıza kartı sizi çok uzun süre bekletebilir. Genelde hafıza kartlarına para ödemek ya da çok para ödemek istemeyiz.  Ama günümüzdeki fotoğraf makineleri artık 90 mega bit  hızdan daha yavaş hafız kartları ile tam performans da çalışmaz hale geldiler ve maalesef hızlı kartlar bir hayli pahalıdır. Ancak hızın dışında kaliteli hızlı bir kart aynı zamanda verilerinizi de korur bunu da unutmamak gerekir. 

Diğer bir konuda video çekimi yapıyorsanız hafıza kartı hızı gerçekten çok iyi olmalıdır. Aşağıdaki hafıza kartları örneğin video çekimleri için uygundur.

  • SD (Secure Digital) kartlar en eski tip kartlardır 2 GB la limitli hafızaları vardır
  • SDHC (High Capacity) 32 GB hafıza ile limitli kartlardır.
  • SDXC (Extended Capacity) 2 TB la sınırlı hafıza kartlarıdır.
  • Eğer bir hafıza kartı hızı mega bit olarak belirtilmiyorsa X olarak belirtilir. 1X = 15 mega bit hıza eşittir. Örneğin 600x 90 MB/s hıza denk gelir.
  • UHS Hız sınıfı SDXC hafıza kartları Ultra High Speed(Ultra Hızlı Kart)
  • 2, 4, 6, 8, 10 Class(sınıf) SD hafıza kartları bu kartlar artık çok yavaş olduğu için kullanımını tavsiye etmiyorum.
  • CF CARDS: Kompakt flaş kartlar hızları 160 MB/s kadar çıkabiliyor
  • CFAST CARDS: Gelecek nesil kompakt flaş kartlar çok yüksek hız(300 MB/s)

Şimdi size bir örnek vermek istiyorum fotoğraf makineme 95  MB/s hızında bir hafıza kartı taktım gayet iyi çalışıyordu ancak arka arkaya fotoğraf çekerken beklemeler olduğunu fark ettim ve bilgisayara fotoğrafları aktarırken de baya zaman kaybettiğimi fark ettim. Daha sonra 300 mega bit /saniyelik bir hafıza kartına geçtim ve beklemeler bitti ve arka arkaya 50 nin üzerinde fotoğraf çeksem de bekleme yapmadığını fark ettim ayrıca 10 GB lık fotoğraflarımı da çok kısa bir zamanda bilgisayarıma aktardı. Eğer fotoğraf makinenizi usb kablosu ile direk bilgisayarınıza bağlıyorsanız biliniz ki çoğu fotoğraf makinesi artık usb3.0 düzeyinde ve bilgisayarınızda aynı şekilde hızlı tip usb ye sahip bu hızdan yararlanmak istiyor iseniz yine hızlı bir hafıza kartı gerekiyor. Hatta yeni nesil fotoğraf makineleri bilgisayarların bile önüne geçip 3.1 usb sistemine geçti.

Uzun zamandır hafıza kartlarına fotoğraf makinem kadar önem veriyorum, daha kaliteli ve hızlı hafıza kartları alarak hem zamandan kazanıyorum hem makinemden tam performans alıyorum hem fotoğraflarımı daha güvenle yanımda taşıyorum.

Işığınız bol olsun.