Fotoğraf Makinenizin Flaşı ile Çekim Yapmak


Dahili Flaş

Yakın zamanda dijital fotoğrafçılık alanında gerçek bir anti-flaş dönemi olduğunu fark eden var mı? Bunu kitaplarda, web sitelerinde, forumlarda ve hatta kamera üreticilerinin kendilerinden, bir flaş kullanmadan yükseğe İSO yu tercih eden yeni seri fotoğraf makineleri baskısı ile görüyorum.

Flaş fotoğrafçılığının sert zor bir ışıkla çekim olduğunu tamamen kabul etmeme rağmen – onu kullanmadan çekimin mümkün olmadığı ve (doğru kullanıldığında) iyi bir fotoğraf çekimi yapılabileceği zamanlar var.

Flaş fotoğrafçılığımda tercihim, harici bir flaşa sahip olmak buna rağmen elinizde bulundurduğunuz her şey dahili flaşınızda ki tüm kameraların% 90 var. Bu yüzden onlardan en iyi sonuçları nasıl alacağımızın zamanı gelmiştir.

İşte birkaç ipucu:

  1. Konuya Yaklaşın

Flaş

Dahili flaş ünitelerinin ana sınırlaması maalesef gücüdür. Harici flaş üniteleri kendilerine ait özel bir güç kaynağına sahipken ve oldukça büyük olabilirken, dahili flaşlar kameranızın diğer bileşenleriyle güç paylaşır ve genellikle biraz daha küçüktür.

Flaşın gerçekten bir miktar etkisi olması (genellikle 2-3 metre) için konunuza yeterince yaklaşmalısınız. Yaklaşamazsanız (örneğin bir konserde ve arka sırada oturuyorsanız), flaşınızı kapatıp ISO ayarını yükselterek daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

  1. Yavaş Senkron Flaşı Deneyin

Dahili flaş ünitelerinde bir başka sınırlama da, bir sahnedeki diğer ortam ışığının kaybolması anlamına gelen oldukça sert sonuçlar üretebilmesidir. Bu kısmen, ürettikleri ışığın dolaylı olarak konuya yönlendirilemediği içindir.

Bunun bir yolu Yavaş Senkron flaş(Slow Sync Flash) kullanmaktır. Bu teknik ile ilgili ayrıca bilgi bulabilirsiniz, ancak kısaca, deklanşör açıkken flaşın daha yavaş bir enstantane hızını seçip fotoğraf çekmesidir.

  1. Difüz(Yaygın) veya Doğrudan Flaş

Flaş-Difüz

Hali hazırda sabit bir flaş ünitesinin ürettiği ışığı iyi dağıtmama problemine hep şahit oldum ancak bazı yaratıcı fotoğrafçıların kullandıkları bir teknik, kendi difüzörlerini oluşturmaktır.

Bildiğim bazı fotoğrafçıların, flaşlarını takmak için her zaman bir fotoğraf makinesinin içinde yarı-mat bir yapışkan bant var. Bu, flaşın ışığını durdurmaz, ancak yayar. Bazı fotoğrafçılarda flaşlarının önüne veya üstüne küçük beyaz kartlar kullanırlar.

Bu tekniklerin kullanılması, kameranızın flaş ışığının bir miktar azaldığını fark etmeyeceğinden, pozlama telafisiyle (muhtemelen bir ya da iki kez stop artırmak isteyeceksiniz) oynamak istediğiniz anlamına gelebilir.

  1. Dolgu Flaşı

Flaşınızı sadece karanlıkta kullanmayın. Genellikle dışarıda çekim yaparken bir flaş fotoğrafı daha iyi hale getirebilir.  Özellikle güçlü bir arka plan aydınlatması veya sert tepe ışığı olan(Güneş – gölge) bir nesnenin fotoğrafını çekerken bir dolgu ışığı gölgeli alanları aydınlatır.

Işığınız bol olsun.