Fotoğraflarımızda Oluşan Kumlanma(Gren, Noise) Çeşitleri

Dijital görüntülerde iki farklı tip kumlanma bulunmaktadır.

Luma Parlaklık kumlanması Luminance noise: Siyah kum beneklerine benzer benekli bir desen olarak kendini gösterir ve yüksek iso değerli siyah beyaz filmlerde bulunan grene benzer.

Chroma kumlanma: Renklidir ve bir yağ birikintisine bakıldığında görünen gök kuşağı görünümlü parıltıya benzer ve görünüm olarak yüksek iso lu renkli filmleri büyüttüğünüz de gördüğünüz lekeli boya desenlerini andırır.

Bu iki tip kumlanmaya ayrı ayrı bakmak çok önemlidir. Çünkü dijital fotoğraf düzenleme sırasında her biri farklı araçlar kullanılarak azaltıla bilinir. Çoğu kez bir raw dönüştürücüsü programda birbirinden ayrı kumlanma azaltma kaydırıcıları olarak kullanılırlar.  Kumlanma azaltma işlemini dijital fotoğraf makinenizde önden yapmak mümkün olduğu gibi sonradan yukarıda belirttiğim gibi bir program vasıtası ile de mümkündür.

Tüm bu kumlanma azaltma işlemleri maalesef keskinliğin hatta netliğin kaybedilmesine yol açar. Dijital fotoğraf makinesi üzerindeki işlemler genellikle gözle fark edilmeyecek kadar yetersizdir. Sonradan müdahale edilen fotoğraflarda sonuç keskinliğin kaybedilmesi ile sonuç bulur. Müdahale az ve özenli yapılmalıdır. Umarım ileride yüksek iso teknolojisi bize daha iyi sonuçlar verir.

Işığınız bol olsun