Fotoğraflarınızda keskinliği arttırmak ve daha fazla detay elde etmek için bazı ipuçlarına beraber göz atalım.

  • Öncelikle tripodumuzu kurarken sabitlik ve denge için ayaklarının tam açıldığından emin olmalıyız özellikle kum, çamur ve yumuşak zeminlerde dikkat etmeliyiz.
  • Tripodla fotoğraf çekerken deklanşöre parmağımızla bastığımızda oluşacak sarsıntıları önlemek için(özellikle düşük enstantene hızlarında) makinemizi gecikmeli deklanşör moduna almalı yada kablolu/suz kumanda kullanmalıyız.
  • Eğer gerekirse kullanabileceğimiz son çare olarak ayna kilitlemeyi aktif hale getirebiliriz. Kameramızın içerisinde yer alan aynanın titreşimi de keskinlik kaybına yol açar. Kameranızda var ise bu özellik deklanşöre ilk basışınızda aynayı hareket ettirir ve ikinci basışta ise perdeyi serbest bırakır. Canlı görüntü(Live view) kullanıyor iseniz bu özelliği kullanmanıza gerek yoktur.
  • Elde yapılan çekimlerde hareket bulanıklığını önlemek için basit bir yöntem bulunuyor. Enstantene hızını odak uzaklığına eşleme veya daha yüksek tutma. Örneğin 100 mm’de bir fotoğraf çekiyorsanız en  az 1/100 sn veya daha yüksek hızlı enstantene süresi bulanıklığı önleyecektir.
  • Bu konuya hep değiniyorum ama kirli lensler ya da filtrelerin keskinliğe büyük etkileri vardır. Bu yüzden lekeleri hava pompası ve lens kalemi ile temizleyin.
  • Otofokus sistemleri çok gelişmiş olmasına rağmen insan gözü kadar hassas değildirler. Tripodla çekim yaparken Canlı görüntü(Live view) kullanarak ekrandan nesnenizi yakınlaştırın ve netliği kontrol edin. Gerekirse manuel netleme yapın.
  • Objektifiniz çok keskin değilse özelikle basit bir kit lens ise fotoğraf makinenizin menüsünde bulunan resim stili(Picture style) girip göz atın gerekiyorsa keskinliği(sharpness) bölümünü bir veya iki kademe arttırın.
  • Elde çekimlerde doğru tutuş çok önemlidir. Sol eliniz objektifin altında makinenin ağırlığını almalı sağ eliniz sadece denge kurmalıdır. Dirsek desteği her zaman çok işe yarar.

Bu ipuçları sonradan bazı yazılımlarla fotoğraflara fazla müdahale etmememiz için yararlı olacaktır.

Fotoğrafla kalın…