Gece Fotoğrafçılığı esasen gün batımından hemen sonraki ilk 45 dakika veya 1 saat içinde gerçekleştirilen fotoğrafçılık dalıdır. Gün batımı sonrası iki zaman dilimi bulunmaktadır.

  1. Kırmızı saatler
  2. Mavi saatler

Farklı teknikler uygulanarak da geç zaman dilimlerinde gece çekimleri yapılmaktadır. Ancak genel kural çerçevesinde istediğimiz parlament mavisi dokusunu elde etmek için gün batımı sonrası beklediğimiz mavi saat ilk 45 dakika veya 1 saatlik dilimdir.

Her ne kadar şehir ışıkları ya da Ay vasıtası ile bizlere ulaşan Güneş ışınları olsa da, bunlar yetersiz kalmaktadır. Gece fotoğraf çekmek için birçok farklı teknik mevcuttur ve siz, nasıl bir fotoğraf çekmek istiyorsanız, o fotoğraf için en uygun tekniği uygulayarak yetersiz ışık kaynağı sorununu halletmeniz gerekir. Her şeyden önce yetersiz ışık kaynağı sorununu yenmeniz için yanınızda tripod bulundurmanız gerekir.

Gece çekimi demek, bir anlamda uzun pozlama tekniği kullanmak demektir. Uzun pozlama deyince 1/15 saniyeden uzun yani tripodsuz elde fotoğraf çekemeyecek kadar uzun enstantene hızlarına çıktığımızı düşünmelisiniz.

Tripod sayesinde sensörümüzün içerisine daha fazla ışık toplanacaktır. Diyafram ve Enstantaneyi dengeli ayarlamamız fotoğrafınızın daha da göze hoş gözükmesini sağlayacaktır.

Genellikle A veya AV yani diyafram öncelikli mod bize gece fotoğrafçılığında büyük kolaylık sağlar ancak o anki ışığı iyi anladığınızda da manuel modda çalışabilirsiniz.

Öncelikle düşük ISO tercih etmeniz, fotoğraflarınızda oluşacak gren(kumlanma, noise  miktarını azaltacaktır. Belki 1600, 3200 gibi ISO değerleri size daha cazip teklifler sunuyor olsa da, bir tripodunuz olduğu sürece ISO’ dan yana korkunuz olmamalıdır.

Ardından ne tür bir fotoğraf istediğinizi kafanızda belirlemeye çalışmalısınız. En iyi kadrajı kafanızda kurgulamalı ve deneme çekimleri yapmalısınız.

forthbridge2

Gece fotoğrafçılığında ışık ölçümü çok önemlidir. En parlak ışık kaynağından ölçüm yapmak ışık patlamalarını büyük ölçüde engeller. Netleme noktanız ile ölçüm noktanız birbirlerine çok alakasız noktalarda ise artı/eksi pozlama da size yardımcı olacaktır.

Bu kısa notların ışığında daha iyi fotoğraflar elde etmek için belirli zamanlarda verdiğimiz eğitimlerimizden yararlanabilirsiniz.

Fotoğrafla kalın…