Spor Fotoğrafçıları için Bazı İpuçları


1. Ne çektiğinizi anlayın ve belirleyin

Her bireyin ilgisini çeken ve takip ettiği bir spor dalı vardır. Öncelikle ilginizi çeken spor dalının kurallarını öğrenmek ve videolarını izlemek size yardımcı olacaktır. Belirlediğiniz konuya bakışınız ve ayarladığınız kamera ayarları birçok şeyi değiştirebilir. Örneğin amatör bir futbol maçını çekeceğinizi varsayalım; çekime gitmeden önce bu alanda çekilmiş fotoğrafları referans olarak kullanabilir, kritik anlara odaklanabilir, kurallar içinde veya dışındaki hareketlere yönelebilir ve çekiminizi bu çerçevede sınırlandırarak denemeler yapabilirsiniz. Unutmamak lazım ki spor fotoğrafçılığında enstantene ile oynamak sizlere ummadığınız kareler sunabilir. Bir futbol maçında yüksek enstantene kullanmak ön plandayken, bir tenis maçında olağan dışına çıkarak alçak enstantene kullanımı etkileyici sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir.

2. Otomatik odaklama ve konuyu takip etme

Otomatik odaklama ve konuyu izleme spor fotoğrafçılığının temel prensiplerindendir. Otomatik odaklama bir konunun keskinliği üzerinde etki yaratırken, izleme ise doğru noktaya odaklanmanızı sağlar. Spor fotoğrafçılığında izlemekte olduğunuz konunun netliğini sağlamak için otomatik netlemenin sürekli moda(al servo) ayarlanması gerekir. Manuel netleme ise bazı spor dallarında tercih edilebilir. Şu an fotoğraf makinelerimizde bazı teknolojiler ile (yüz algılama sistemi, 3D izleme sistemi) hızlı hareket eden konuları net ve keskin fotoğraflayabiliyoruz.

3. Enstantene Hızı

Doğru enstantene hızını kulanmak fotoğrafın anahtarıdır. Hareket bulanıklığı yaratmak istediğiniz konularda oyuncuları yavaş enstantene ile pozlamak, araba yarışlarında uygulayacağınız pan hareketi gibi, fakat genel itibarı ile spor fotoğrafçılığında enstantene hızınız 1/400 saniyenin altına düşmemesi konunuzun netliği ve bulanıklığı açısından önemlidir. Bu perde hızları ışık koşulları, nesnenin hızı gibi birçok konuya bağlı olarak değişebilir. Örneğin su damlaları yada toplu oyunlarda enstantene 1/2000 saniye civarında olmalıdır.  

4.Etkileşim ve duygular

Belki de fotoğrafın bu kadar etkileyici olmasının nedeni duyguları birebir aktarabilmesinden  kaynaklanıyordur. Yarışma esnasında kutlama, hayal kırıklığı ve etkileşimin fotoğraflanması spor dalına ait hikayeyi öne çıkaracaktır. Karşılaşma başlamadan önce konunuzun olduğu yerde olup, detaylara odaklanmaya çalışmak gerekir. Oyun esnasında sadece sporculara odaklanmamak oyuncunun antrenörü, ailesi, destekçileri gibi bir çok ayrıntıyı gözden kaçırmamak gerekir. Oyun sona erdiğinde ise insanların ifadelerine odaklanmak gerekir. Bir taraf üzülürken diğer taraf mutlu olacağından bunları kaçırmak istemeyiz.

5.Pratik yapmak

Alıştırma yapmak ve alıştırmalar sonucu hatalarımızı görüp yeni çekim fırsatları yakalamak önemlidir. Çünkü hatalarımızı ancak böyle düzeltebiliriz.Sık sık çekim yapmak herkesten bir şeyler öğrenmeye çalışmak önemlidir. Işığınız bol olsun