Üçüncü Parti Lensler hakkında kısaca…


Lensler her fotoğrafçı için yerine göre makinesinden bile önemlidir. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek gerekir. Bu nedenle, ilk parti ve üçüncü parti lenslerin ne olduğunu bilmeliyiz.

İlk parti lensler, en popüler kamera markalarını üreten firmalar tarafından üretilenlerdir. Bunlar Canon, Nikon, Sony, Olympus ve Pentax gibi büyük isimleri içerir. İlk parti lensler, taşıdıkları kamera markaları için özel olarak üretilmiştir, bu yüzden başka bir üretici veya marka ile uyumlu değildirler. Örneğin, bir Canon lensi bir Nikon kamerada kullanılamaz ve bunun tersi de olmaz.

                                   

                                                                                              Canon Bayonet                              Nikon Bayonet

Üçüncü parti objektifler ise farklı uyumluluk kurallarına sahiptir. Doğru bayonete sahip olduğu sürece, farklı üreticilerin kameralarına bir üçüncü parti lens kullanabilirsiniz. Bu lensler, her büyük kamera üreticisi için çeşitli bağlantılar(Bayonet)lerle gelir. Bu nedenle, belirli bir marka için bir montaj aparatı(Bayonet) var ise, örneğin bir Canon kamera için bir Sigma lensi kullanabilirsiniz. Ama aynı lensi Nikon kameranız için kullanamazsınız. Ülkemizde en çok satılan üçüncü parti lens markalarında bazıları Samyang, Zeiss , Tamron, Sigma ve Tokina dır. Birinci ve üçüncü parti lensler arasındaki farkı biraz anladığımıza göre avantaj ve dezavantajlarına kısaca bakalım.

Avantajları

En belirgin avantajı tabii ki fiyat olmalıdır. Üçüncü parti lenslerin ilk parti lenslerden daha uygun fiyatta olmasının birçok nedeni vardır. Bunun bir sebebi, yapılan reklamların birçok kamera markası için yapıldığından masrafın az olması. Bir başka sebep de lensler için kullanılan malzemelerdir. Birinci parti objektifler yüksek kaliteli malzemelerden üretilirken, üçüncü parti lens üreticileri genellikle daha az pahalı olan seçenekleri tercih etmektedir. Bir diğer önemli avantaj, üçüncü parti objektif üreticilerinin piyasaya sunduğu seçeneklerin aralığıdır. Üçüncü parti objektif üreticilerinin büyük bir çoğunluğu özellikle Sigma, Tamron ve Tokina farklı kamera markalarında kullanılabilmeleri için çeşitli bayonetlerle birlikte gelen lenslere sahiptir. Bazı durumlarda da, Canon veya Nikon gibi büyük üreticiler tarafından üretilmeyen lensler de mevcuttur. Örneğin geniş açı bir lens veya farklı aralıklı bir zoom lens olabilir.

Dezavantajları

Her zaman olduğu gibi, tüm avantajlar için dezavantajlar da vardır. Üçüncü taraf lensler söz konusu olduğunda, bunlar şöyle sayabiliriz.Bu lensler genelde düşük fiyat için optimize edilmiştir. Üçüncü parti lens üreticileri daha düşük bir fiyatla çalıştıklarından, kaliteden taviz verilmesinin büyük bir olasılığı vardır. Burada en büyük sorun, açıkça, lens dayanıklılığı ile ilgilidir. Genel lens üreticileri, masraflarını düşük tutmak isteyeceklerinden, normalde ürünlerinde kullandıkları malzemelerin kalitesinden ödün verirler.

Uygunluk

Üçüncü parti lensinizin Canon, Nikon, veya Sony fotoğraf makineniz ile tamamen uyumlu(performans, keskinlik, vs. gibi) olacağı konusunda hiçbir garanti yoktur. Üçüncü parti bir objektif satın almaya çalışırken bunu akılda tutmak önemlidir. Biraz çevrimiçi araştırma yapmayı deneyin; üçüncü parti lens üreticilerini deneyen diğer kullanıcılardan forumlara girip geri bildirim veya kullanıcı bilgisi toplayın. DPReview’ın yan yana lens karşılaştırma aracı gibi araçları kullandığınızdan emin olun.

Değer

Üçüncü parti lensler ilk parti markalarıyla aynı değere sahip değildir. Dolayısıyla, ileride lenslerinizi (veya fotoğraf makinenizi) satmayı veya değiştirmeyi planlıyorsanız, Yeterince iyi bir ikinci el değeri olmayabilir.

Odak Kalitesi

Tüm üçüncü parti objektifler mükemmel olmayabilir. Ancak günümüzde bazı üçüncü parti lensler yapılan testlerde çok iyi sonuçlarda vermektedir. Bu testler genellikle Sharpness(Keskinlik), Transmission (Işık geçirgenliği), Distortion (teğetsel bozulma), Vignetting (Köşe siyah bozulması),Chr. Aberration(renk sapması) gibi öğelerdir.

Bu kısaca bilgilendirme ışığında aşağıdaki internet sitelerinde araştırmalar yapabilirsiniz ışığınız bol olsun.