Ufuk Çizginize Fotoğraf Çekimi Esnasında Dikkat Etmek…


Gözeriminin yatay düzlemle kesiştiği çizgiye Ufuk çizgisi denir.

Ufuk (Gözerimi veya Ufuk Çizgisi) gök ile yer ya da deniz düzeyini hayali olarak ayıran çizgidir. Gerçek ufuk genel olarak, ağaçlar, dağlar ve binalarla örtüldüğü için gök ile yerin birbirini kestiği bu noktalara görünür ufuk denir.  Astronomide, gözlem yapan kişinin bulunduğu noktadan (gözlemcinin gözünden doğru) yatay olarak çizilen doğrudur.

Fotoğraf ’da göz perspektifi açısından ufuk çizgisinin düz olması çok önemlidir. Fotoğrafların eğik bir ufuk çizgisi ile çekilmesi halinde göz rahatsız olur. Çok daha etkili bir fotoğraf çekebilecek iken bu sorun nedeni ile birçok fotoğrafın heba olduğunu hepimiz biliyoruz.  Bu sorunun temel nedeni, dengeli olmayan ufuk çizgisinin kompozisyonu zayıflatması ve dengesiz ufuk çizgisi barındıran fotoğraflarda izleyicilerin dikkatini çekim yapılan konudan ziyade ufuk çizgisine kaymasıdır.

Fotoğrafçıların genellikle ufuk çizgisine yeterince dikkat veremediğini biliyoruz.  Çünkü çekim esnasında etraftaki nesneler bu konuyu bize unutturabilir. Her ne durumda olursa olsun, ufuk çizgisinin düzleştirilmesi fotoğrafçılığınızı bir ileri düzeye taşımanın yoludur.

Bu sorunu sonradan bilgisayar programlarına ihtiyaç kalmadan fotoğraf çekimi esnasında makinenizde çözmek sizin için en verimlisi olacaktır.  Aksi takdirde fotoğraflarınızda kırpmalar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu noktada birkaç yöntemi beraber veya ayrı ayrı kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz.

  1. Tripod kullanmak

Tripodlar da artık su terazisi olması fotoğrafçılara büyük kolaylıklar sağlıyor eğer yoksa bile sonradan eklenebilen bir parçadır.

      2. Eğer varsa fotoğraf makinenizdeki canlı görüntü sistemini(Live view) kullanmak

Bazı fotoğraf makineleri size iki özellik birden sunar. Izgara(Grid) ve elektronik terazi. Bu iki özellikle fotoğraf makineniz tripod üstünde ise ufuk çizgisini düz yapmamak mümkün değildir.

 

                                                             

      3. Fotoğraf makinenizin vizör deki özelliklerini kullanmak

Tripodunuz yanınızda yoksa bazı makineler bize vizör de hem elektronik terazi hem de ızgara çizgilerini gösterir. Biraz dikkatle ufuk çizginizi düz hale getirebilirsiniz.

                                                             

      4. Fotoğraf makinenizde bu özelliklerin hiçbiri yoksa ve tripodunuz yanınızda değil ise manzara fotoğraflarında deniz, toprak, gökyüzü, ağaç gibi nesneleri iyi kullanın eğer bunlar kadrajınız da değil ise bina yapı köşeleri ve sütunlar size yardımcı olacaktır. Ayrıca küp şeklindeki flaş kızağına konulabilen su terazilerinden de edinebilirsiniz. Fotoğraf makinenize takacağınız bu küçük aksesuar tüm sorunlarınızı çözebilir.

Fotoğraflarınız da ışığınız bol, ufuk çizginiz düz olsun…