Yeni Dslr Fotoğraf Makinelerinde Keşfetmemiz Gereken Bazı Özellikler…


HDR çekim özelliği

Yüksek dinamik aralıklı fotoğraf elde etmek için eskiden çekilen fotoğraflar sonradan bilgisayar programları ile birleştiriliyordu. Şimdilerde yeni orta ve ileri seviye dslr fotoğraf makineleri arka arkaya 3 hatta 5 – 7 – 9 fotoğraf karesini kendi birleştirip bize hazır HDR fotoğrafları sunabiliyor.

Aralıklı Çekim/Multi Exposure Özelliği

Filmli fotoğraf makinelerinde filmin geri sarılıp tekrar üstüne başka kare çekilmesi ile elde edilen fotoğraflar, şimdilerde dijital fotoğraf makinelerinde 3 – 5 – 7 – 9 fotoğrafı üst üste çekme ve birleştirme şansı veriyor hala bilgisayar birleştirmesi kadar başarılı olmasa da büyük aşama kaydettiler. Bazı fotoğrafçılar uzun pozlama çekim tekniğinde de bu özellikten yararlanmaktadır.

Dijital su terazisi

Ufuk çizgisini düzgün tutmak her zaman fotoğraflarımızda önemli olmuştur. Dslr fotoğraf makinelerinde bu özellik artık hemen hemen tüm modellere konulmaya başlandı. Bu özelliği kullanmadığımız fotoğraf artık olmamalı diye düşünüyorum.

Görünüm ya da fotoğraf ebadı seçenekleri

Standart fotoğraf ebadı 3:2 oranındadır. Çünkü mevcut sensörler filmli makinelerden esinlenmiş olup 36:24 mm ebadındadır. Şimdilerde 4:3, 1:1, 16:9 gibi farklı ebatlarda fotoğraf çekmek dijital fotoğraf makinelerinde mümkün olmuştur.

Vizör ve Canlı görüntü sisteminde farklı ızgara seçenekleri

Dijital fotoğraf makinelerinde kompozisyon açısından size yardımcı olacak bu özellik sadece canlı görüntü sisteminde değil artık vizör görüntüsünde de standart olmaya başladı. Ufuk çizgisini bulmak veya mimari çekimlerde de faydalı olan bu özellik 9 bölmeli hatta daha farklı şekillerde de kullanıcıya sunuluyor.

Wi-Fi, NFC, Bluetooth(kablosuz aktarım) özelliği

Günümüzde anında fotoğraf paylaşabilmek cep telefonları sayesinde mümkün oldu. Ancak Dslr fotoğraf makinelerimizle çektiğimiz kaliteli fotoğrafları da artık anında paylaşmak veya bilgisayarımıza aktarmak bu özellik sayesinde kolaylaştı.

GPS(Küresel konumlama sistemi)

Kimi fotoğrafçılara göre önemli olmayan bu özellik çok gezen fotoğrafçılar için faydalı olabilir. Fotoğrafın nerede çekildiğini hatırlamak, tekrar aynı noktayı bulmak veya harita üzerinde fotoğraf için gittiğiniz yerlerin belirlenmesi ve görülmesi bize sunulan hizmetlerdir.

4K video kayıt özelliği

Fotoğrafçıların bir kısmı fotoğraf makinelerinin video özelliğini çok kullanıyor. 4k video kalitesi dslr fotoğraf makinelerini tv, dizi, ve reklam sanayinde kullanımını arttırıyor. Dslr fotoğraf makineleri bu manada hep revaçta kalıyor.

Işığınız bol olsun, fotoğrafla kalın.